Ciążą jest stanem fizjologicznym, podczas którego w organizmie kobiety pojawia się wiele zmian adaptacyjnych, mających wpływ na stan zdrowia jamy ustnej.
Najczęściej występującymi w czasie ciąży problemami stomatologicznymi są choroby przyzębia, wrażliwość i krwawienie dziąseł, zmiany próchnicze oraz zwiększona ruchomość zębów. Natychmiastowe podjęcie leczenia szybko poprawi samopoczucie i zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.
Próchnica oraz powstałe stany zapalne rozwijające się w jamie ustnej mogą zagrażać zdrowiu przyszłej matki oraz dziecka. Nieleczone będą się pogłębiać i mogą prowadzić do powiększenia się ubytku zęba oraz pojawienia się bólu. Dziecko będzie narażone na działanie toksyn bakteryjnych, a stres związany z leczeniem wzrośnie. Choroby przyzębia, stany zapalne pochodzenia zębowego, toksyny i antygeny bakteryjne mogą prowadzić do groźnych powikłań, zarówno u płodu, jak i u matki.
STWIERDZONO, ŻE NIELECZONE INFEKCJE PRZYZĘBIA POWODUJĄ PRZEDWCZESNE ZAKOŃCZENIE CIĄŻY I URODZENIE DZIECKA Z NISKĄ MASĄ URODZENIOWĄ.
Leczenie dentystyczne w okresie ciąży jest bezpieczne i konieczne. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety, bowiem niedobory pewnych składników mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój zębów dziecka. Wskazane jest spożywanie produktów zawierających witaminę C, witaminy z grupy B oraz wapń, o niskiej zawartości węglowodanów. Równocześnie nie należy zapominać o profilaktyce fluorowej. Zaleca się płukanie jamy ustnej płynem z zawartością fluoru, który może zapobiec demineralizacji szkliwa, spowodowanej zmianą pH w jamie ustnej w wyniku cofania się treści pokarmowej. Wszelkie zabiegi związane z leczeniem stomatologicznym przeprowadzane są z uwzględnieniem stanu zdrowia pacjentki. Lekarz dobiera tylko metody i środki bezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka.
Dawniej mówiło się, że jedno dziecko więcej, jeden ząb mniej. Dziś wiadomo, że jeśli kobieta regularnie będzie chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa i będzie dbać o zęby, to wcale nie grozi jej podczas ciąży utrata uzębienia.
Także po urodzeniu dziecka kobieta powinna zadbać o zęby. Próchnica to jedno wielkie siedlisko bakterii, które przez przedmioty codziennego użytku mogą wniknąć do organizmu dziecka. Przestrzegam matki przed oblizywaniem zabrudzonych smoczków, które potem wkładają do ust dzieciom. W ten sposób mogą je przecież zarazić próchnicą i chorobami przyzębia!